ЈАНУАРИ
ГЕВГЕЛИЈА
- 3 и 4-ти Јануари -БожиќенПанаѓур
- 7-ми Јануари Приредба по повод Божиќен Панаѓур - Фондација Аполонија
ДОЈРАН
- 5 јануари- Коледе
- 14 јануари – Старанова година
- 19 јануари- Водици
НОВО СЕЛО
- 13-14 ЈАНУАРИ- СТРАНЧИНАРСКИ ИГРИ С. Мокриево
РАДОВИШ
- 13-ти Јануари-Василица, Маскембал „ Џамаја “- с.Ораовица
ЗРНОВЦИ
- 13 јануари-Василица ,,СУРОВА’’
- 19 јануари- водици
ПРОБИШТИП
- 5 јануари- Бадниковогранче
- 14 јануари- Василичелкоктел
- 19 јануари- водици
ВИНИЦА
- 19 јануари- водици- с. Јакимово
БЕРОВО
- 20 јануари Ратевски карневал “Бамбурци“ (општина Берово)
ЛОЗОВО
- 5 јануари-коледарски огнови
КАВАДАРЦИ
- 6 јануари- фестивал на вицот и шегата ,,Дедо цепи бурина”,
РЕСЕН
- 13 јануари- Василица
- 14 јануари – Старанова година
БИТОЛА
- 5 јануари – КОЛЕДЕ
ДЕМИР ХИСАР
- 19 јануари- Богајавлениесвечености- водици
КРИВОГАШТАНИ
- 7 јануари – панаѓур во населеното место Обршани
- 14 јануари- Василичарскасвадба, концертенсобирпоповодВодици,
- 31 јануари “Св.Атанасиј“
КРУШЕВО
- 5-јануари -верски празник Дева
- 8-15 јануари- зимски саем на книгата
- 19 јануари – Водици
АЕРОДРОМ
- 6 јануари- бадниковиогнови
- 13 јануари-Мичуринскисредби
ГАЗИ БАБА
- 19 јануари- Пивтијада
КАРПОШ
- 6 јануари- БАДНИК
ИЛИНДЕН
- 19 јануари- водици,
- 20 јануари Етно вешта жена
КРИВА ПАЛАНКА
- 6 ЈАУАРИ – БАДНИК
- 19 јануари- пивтијада
КРАТОВО
- 30 јануари Панихида по повод смртта на Павел Шатев
БРВЕНИЦА –
- 6 јануари – одбележувањенаБожиќ
- 19 јануари- Водици,31 јануари св.Атанасиј
ЈАГУНОВЦЕ
- 7 јануари Божиќ
ФЕВРУАРИ
ДЕЛЧЕВО
- Февруарски поход
СВЕТИ НИКОЛЕ
- 28 Февруари- Меѓународен фестивал на изворен фолклор “Тодорица“
ДЕМИР КАПИЈА
- 9-14 февруари - Недела на Традицијата Св.Трифун
ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
- 11 Февруари “Слатка мистерија“
МАРТ
РАДОВИШ
- 1-ви Март, Манифестација „ Мартинки
КРУШЕВО
- 1-2 Март –СноубордФис“ меѓународеннатпревар
- 13 МартПразнувањена “Марта
ПРИЛЕП
- 2 Март Прочкарскасмеазасекого
ДОЛНЕНИ
- 7 Март- Ден на наставникот Албанска националност
ИЛИНДЕН
- Концерт по повод 8 Март-(Ансамбл за народни песни и ора “Илинден 72“)
КРИВА ПАЛАНКА
- 9 Март-Тодорица
ПРОБИШТИП
- 21 МартЗелникотНа баба
- 31 МартПробиштипскимаскенбал, Велигденски средби
РЕСЕН
- 21 МартДенови, напролетта
ШТИП
- 22 МартЧетириесетмаченици
АПРИЛ
ГЕВГЕЛИЈА
- 1 Април – Априлијада Пионерски дом
ДОЈРАН
- 1 Април – Априлијада
РАДОВИШ
- 1 Април – Априлијада
- 7 Април Училишен научен саем
- 2 Април – “Фестивал велигденски средби 2015“ с.Ораовица
ПЕХЧЕВО
- 1 Април Детски театарски претстави, Претстави за возрасни, Ден на шегата, маскенбал
РЕСЕН
- 1 Април –Ден на маски и шега, Велигденски средби
КУМАНОВО
- 18 април- Меѓународен натпревар во модерен танц „Денс Фест Куманово
КРИВА ПАЛАНКА
- 1 Април – Априлијада
- 17 Април – Велигденско јајце
МАЈ
ГЕВГЕЛИЈА
- 4-ти Мaj - Патронен празник на Матична библиотека "Гоце Делчев"
БОГДАНЦИ
- 1Мај Првомајски трки во с.Стојаково
ВАСИЛЕВО
- 7 Мај Ѓурѓовденски коњски трки,
- 26 Мај Планинарски марш „По патеките на Мис Стон“ (општина Василево)
РАДОВИШ
- 9-ти Мај, Манифестација „ Европски ден во Радовиш “
- 24-тиМај, Ден на просветителите Св.Кирил и Методиј
- 6 Мај- Ѓурѓовден с.Видовиште
ПРОБИШТИП
- 20 Мај Дефиле на матуранти
КОЧАНИ
- 6 Мај Ѓурѓовден
МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА
- 24 мај 2015 - Св. Кирил и Методиј
- Мај 2015 - Меморијален турнир „Миле Јаневски Џингар 2
ДЕМИР ХИСАР
- 2-7 мај - „ДЕНОВИ НА СМИЛЕВСКИОТ КОНГРЕС“
КРИВОГАШТАНИ
- 2 Maj “Денови на Смилевскиот конгрес“
- 7- Мај –Денови на смилевски конгрес,
ПРИЛЕП
- 15-17 Мај –Денови на Крали Марко,
- 26 Мај Мариовско-Мегленски средби во Мариовското село Витолиште
КРУШЕВО
- 24 Мај Музичка манифестација „Златен глас“ н.м. Лачани
АЕРОДРОМ
- 9 Мај Ликовен конкурс по повод одбележувањето на денот на европа
БУТЕЛ
- 26 Мај Спомени за Борис Трајковски (општина Бутел)
ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
- 1 мајДеннаТрудот(вос.Кучкововојничкогравче, играњенатрадиционалниигрикоисеигралепорановоселотопопратеносомедиуми, видниличности и сл.)
СТУДЕНИЧАНИ
- 1 мај- Борењевослободенстил
ИЛИНДЕН
- Литературнаманифестација „Илинден” (општинаИлинден) *последнатанеделаодмај
КРИВА ПАЛАНКА
- 20 Мај - Ден на пожарникарите,
- 24 Мај Ден на македонските просветители Св.Кирил и Методиј (општина Крива Паланка
БРВЕНИЦА
- Волковски средби (општина Брвеница) трета недела во мај
JАГУНОВЦЕ
- 20 Мај Масовен турнир во мал фудбал на терен со вештачка трева во с. Јанчиште
ЈУНИ
ДОЈРАН
- 21 – 26 Јуни Летно кино
КОНЧЕ
- 12 јуни – Петровден, Празник на општината
РАДОВИШ
- 8 Јуни - Св.Троица, Фолклорен фестивал „ Оро Весело “
- РадовишкоКултурноЛето 2015 & Топол културен бран 2015
МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА
- 7 Јуни –Манифестација “Бабина баница 2015“
ДЕЛЧЕВО
- 10 Јуни – Ден на културата меѓународна манифестација
БИТОЛА
- 10 Јуни – Ден на културата
- 25 -29 Јуни Интернационален младински арт фестивал Битола отворен град – изложба на класични автомобили
НОВАЧИ
- 27 – 28 Јуни – Џип турнир низ Мариово
КРИВА ПАЛАНКА
- 10 Јуни – Ден на културата – Копаничарска колонија Краиште
Охрид
- 5 Јуни – Ден на екологијата
ДЕБАРЦА
- 15 -20 Јуни – Отварање на ликовнаколонија Дебарца с.Белчишта
- 2 Јуни – Селска слава Св.Никола
- 30 Јуни – празникот на Сите Свети во Лешани и посета на истоимениот манастир
СТРУГА
- 26 Јуни – 8 Август – Вевчанско културно лето
ЈУЛИ
БОСИЛОВО
- 31 јули- иселенички средби
РАДОВИШ
- 8 јули-Св. Тројца слава на с Мородвиc
КОЧАНИ
- 1-12 јули- петровденски конаци
ДЕЛЧЕВО
- 13 јули – Гоцеви денови, 7 септември Ден на Ослободувањето на Делчево
МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА
- 3-5 јули 2015 - Музички фестивал True Sound of Kamenica 2015
ПЕХЧЕВО
- 10-13 јули- Фестивал на дувачки оркестри,
- 12-13јули-Традиционално одбележување на на празникот Пехчевски Павловден и Етно саем
ВЕЛЕС
- 20-30 јули- меѓународен фестивал на античка драма СТОБИ
ГРАДСКО
- 13-20 јули- интернационален фестивал на античка драма
РЕСЕН
- 6-11 јули- Актерот на Европа
БИТОЛА
- 24-26јули-Културно-туристичка манифестација-Локум фест музика и традиција
НОВАЦИ
- културнолето (јуни-август)
- 27-28 јуни -џип турнир низ Мариово
ДЕМИР ХИСАР
- 7 јули-Иванден
- 12 јули- Петровден Јули - ИСЕЛЕНИЧKИ СРЕДБИ - на секои 2 години
КРИВОГАШТАНИ
- 20јули-15 агуст – Турнир во мал фудбал во населеното место Обршани
ДОЛНЕНИ
- 5-7 јули Фестивал на народни инструменти и песни- Пеце Атанасовски
КРУШЕВО
- 25-31 јули- Крушево Етно Град
- 20-30 јули Топол културен бран
АЕРОДРОМ
- 27 јули- Коњанички марш
КРИВА ПАЛАНКА
- 24 Мај Ден на Македонските просветители Св.Кирил и Методиј
МАВРОВО-РОСТУШЕ
- 11 јули- овчаријада
- 12јули-Галичкасвадба-Петровден
ОХРИД
- Почеток на јули (не е дефинирана датата), Бело лето во Охрид,
- 29-4 јули- Меѓународенфилмскифестивал -екофестивал -пливачкимаратон
- 3 јули- Свети Наум Охридски Чудотворец
- 6-11 јули Балкански фестивал
- 12јули-20 август Охридско лето
СТРУГА
- 29-11 јули- Вевчански видувања
- 12 јули- Петровден
АВГУСТ
РАДОВИШ
- 21-ви Август, Манифестација „ Св.Спасо Радовишки “
- Август , Јуручки Фестивал 2015
ШТИП
- 24 јуни-2 август – Штипско културно лето
КАРБИНЦИ
- 28август-Селска слава Успение на Пресвета Богородица/ Голема Богородица во с. Карбинци и с. Козјак
ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО
- 4 јули-2 август- илинденски спортски игри (голем фудбал) с.Чешиново
ПРОБИШТИП
- 21–28 август-Недела на спорт и култура
- 28 август-ГолемаБогородица, Деннарударите и ДеннаградПробиштип
МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА
- 15 и 16 aвгуст 2015 - Денови на дијаспората
- 24-29 август 2015 - КаменичкоКултурноЛето 2015
ВИНИЦА
- 28 август-Селска слава во с.Јакимово
БЕРОВО
- 10-18 август- Ликовна колонија Берово
- 23-28 август-Меѓународен фолклорен фестивал “Малешевски фолклорни средби“ во рамки на културното лето
- 23-28 август- ден на општината
- 28-20 август Етно плоштад фестивал и Меѓународен саем на традиционални прoизвод и “Малешевијата надланка.
ВЕЛЕС
- 8 август- Меѓународен фолколорен фестивал
ЛОЗОВО
- 20- 2 август- Илинденски денови на спортот и културата
ДЕМИР КАПИЈА
- 10-27 август турнир во мал фудбал
- 13–27 август-Турнирвомалфудбал27-28 август-ПрославувањенаГолемаБогородицаПанаѓур
- 27-28 август-Панаѓур Голема Богородица
БИТОЛА
- 29-2 август- Фестивал на народни игри и ора Илинденски денови
- 11-15 август-Фестивал на современа уметност„АКТО
- 28 август отпелистерски средби“ с.Трново Саем на локалнипроизводи и услуги
ДЕМИР ХИСАР
- 28 август -“Славење на Пирејот“
- 2 август - „Илинден“ - прослава во с. Смилево
КРИВОГАШТАНИ
- 20 јули-15 агуст – Турнир во мал фудбал во населеното место Обрршани
- 27 август-Топол културен бран
КРУШЕВО
- 25-31 јули- Крушево Етно Град
- 26- 10 август- летен саем на книга
- 31-10 август- Научно културни средби – Десет дена Крушевска република
- 20 јули- 15 август- Етно село- изложба на домашни ракотвоби
- Реликрос
- 18–19 август-ПреображениеХристово
- 19–26 август-СветскикупвоПараглајдинг „Крушево 2014“
- 20-30 август-Тополкултуренбран (општинаКрушево)
АЕРОДРОМ
- 28 август-УспениенаПресветаБогородица
КАРПОШ
- 15-20 август-Карпошоволето
КРИВА ПАЛАНКА
- 20-31-август-Топол културенбран
- 23 август- JOY FEST
- 25-27 август-ИнтернационаленфолклоренфестивалСв.ЈоакимОсоговски
- 29 август-Св.ЈаокимОсоговскизаштитникнаградот
ОХРИД
- 12- Август 20, ФестивалОхридсколето
- 3 августВечеринаЖивкоЧинго
15 август-Деннаграничарите
- 17 август-Поетска ноќ во Велестово
- 8 август - Ден на АРМ
- 21–24 август-Охридски трубадури
- 23–27 август-Меѓународен хорски фестивал
- 25 август-Охрид фест
ДЕБАРЦА
- 7–28 август-ПразникнаГолемаБогородица во с. Ботун
ВЕВЧАНИ
- 26 јуни-8 август – Вевчанскокултурнолето
- 18-18август-Меѓународниот фолклоренфестивал ,, Пображение
ЦЕНТАР-ЖУПА
- 15-17 августДеннаПечалбарите
СЕПТЕМВРИ
НОВО СЕЛО
- 8 септември – Ново Фест фестивал на храна и вино на Колешински водопад
РАДОВИШ
- 21 Септември – Ден на мирот манифестација “Слобода без крај“
ШТИП
- 23 – 25 Септември Пастрамалијада
ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО
- 21 Септември – Денот на општината
ПРОБИШТИП
- 8 Септември – Ден на ослободувањето на Пробиштип и ден на независноста и самостојноста на РМ
- 21 Септември – Мала Богородица с.Лесново
ДЕЛЧЕВО
- 7 Септември – Ден на ослободувањето на Делчево
- 20 Септември – Ден на сливата
ПЕХЧЕВО
- 7 Септември – Ден на ослободувањето на Пехчево
РЕСЕН
- 26 – 29 Септември – Преспански Јаболкобер
НОВАЦИ
- 2 -11 Септември – Успение на Св.Богородица – велосипедски крос низ Мариово
ДЕМИР ХИСАР
- Денот на општината
КРУШЕВО
- 8 Септември – ден наослободување на Крушево и ден на независноста на РМ
- 26 -27 Септември “Слатки перспективи“ државен натпревар по угостителство и туризам
СТАРО НАГОРИЧАНИ
- 30 Септември – Бајловски средби
КРИВА ПАЛАНКА
- 15 – 21 Септември – Меѓународен театарски фестивал Св.Јоаким Осоговски
ТЕТОВО
- 20 Септември – Меѓународниот ден на преводот
ОХРИД
- 21 Септември –Меѓународен ден на мирот
- 22 Септември - Меѓународен ден без автомобили
- 28 Септември - Меѓународен ден без автомобили
ОКТОМВРИ
ВАСИЛЕВО
- 27 ОктомвриМаршдоВарварица
РАДОВИШ
- 23.10, 24.10 и 25.10, Манифестација „ САМУН ЕМ ТАТЛИЈА
ПРОБИШТИП
- 5 Октомври - Ден на учителот,
- 22 октомври – Профест
ДЕЛЧЕВО
- 11 Октомври Ден на востанието на Македонскиот народ
ДЕМИР КАПИЈА
- 24-27 октомвриАлпинистичкаБалканијада
БИТОЛА
- 2-12Октомври - Интернационаленфестивалнакласичнамузика„ИНТЕРФЕСТ“,
- 20 ОктомвриТрадиционалнататркавомотокросво с. БратинДол, - Месецнакнигата (општинаБитола)
ДЕМИРХИСАР
- 16 октомври - РОДНОКРАЈНА СРЕДБА НА ДЕМИРХИСАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ
- 23 октомври - ДЕН НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА - чествувањево с. Смилево
ИЛИНДЕН
- 23 Октомври - Деннамакедонскатареволуционернаорганизација
КРИВА ПАЛАНКА
- 8 Октомври - Празникнаградот
- 11 Октомври Ден на востанието,
- 23 Октомври - Ден на македонската револуционерна борба
ТЕАРЦЕ
- 26 Октомври Ден на гравот
НОЕМВРИ
Гевгелија
- 7Ноември – Месец на книгата – Матична библиотека “Гоце Делчев“
- 7 Ноември – Доделување награда на признати и истакнати граѓани
ДОЈРАН
- 5 Ноември – Ден на ослободување на Дојран, Дојранска автентика, Вешта жена
РАДОВИШ
- 6 Ноември – Ден на ослободување на Радовиш
- 13 - 15 Ноември – Карамановипоетскисредби
ЗРНОВЦИ
- 8 Ноември – Ден наопштина –рамо на црква “Свети Димитриј“
ВЕЛЕС
- 19 – 20 Ноември Велешка питијада
- 24 Ноември – Пензионерите пеат
НЕГОТИНО
- 8 Ноември –Ден на општината
КАВАДАРЦИ
- 7 Ноември ден на општината
БИТОЛА
- 2 -4 Ноември –Одбележување на денот на ослободувањето на Битола
КАРПОШ
- 3 Ноември – “Ем умеам, ем можам“
- 2 Ноември – “Вешта рака“
- 3 Ноември – Ден на Карпош
ВЕВЧАНИ
- 8 Ноември - Митровден
ДЕКЕМВРИ
БОСИЛЕВО
- 20 ДекемвриНовогодишно-Божиќентурнир (општинаВасилево)
РАДОВИШ
- 31-ви Декември, Дочек на новата 2016 година.
НАСТАНИ БЕЗ ТОЧЕН ДАТУМ
- Поетскаманифестација "Љубовтаводилка" -Дом на култура
- Распеаначаршија – Дом на култура
- ГодишенконцертнаАнсамбал за традиционална музика и ора -Бојмија
- МеѓународналиковнаколонијаАполонија - Фондација Аполонија Топол културен бран
- ТополкултуренбранМултимедијален Арт фестивал "Бош" - Мултимедијален центар
- "Смоквијада" – Здружениена граѓани -Општински натпревар - Млади библиотекари - Матична библиотека "Гоце Делчев"
- Месец на книгата – Матична библиотека "Гоце Делчев" Седмоноемвриска културна недела (одбележување на општинскиот празник 7-ми Ноември)
- Манифестацијата Денови на комедијата „Смеата –мелем на душата“ Литературен награден конкурс - Матична библиотека "Гоце Делчев"
- Фолклорен ѓердан - Пионерски дом
- Постојана Афирмативна изложба на дела на уметници од Гевгелија - Фондација Аполонија
- Парагвајдинг куп Чашка
- Меморијален фудбалски турнир „Благој
- Котларовски-Баги
- Меѓународен ракометен турнир „Младост“.
- Почеток на јули (не е дефинирана датата), Бело лето во Охрид
- -Фестивал на вино и сирење (прва половина на август- дата не е дефинира сеуште)
- Охридска софра (втора половина на август, околу празникот Богородица)
- Август, Меѓународен пливачки маратон
- Август, Охрид фест
- Август, Вечерите на Живко Чинго
- Август, Поетска ноќ во Велестово
- Велигденски кули“, кулурно промотивна манифестација која се одржува секоја година на вториот ден на Велигден и
- „Костенијада“, манифестација која се одржува во месец Ноември, веднаш по завршување на бербата на костените (нема постојан датум).